PROJEKT DIJAK DIJAKU PROTI RAKU

Na šoli smo izvedli izobraževalno delavnico v okviru projekta »Dijak dijaku proti raku« v petek, 17.3.2023. Dijaki z zgornje lokacije, Amina, Nikola in Matija (izobraževalna smer ZDRAVSTENA NEGA), so pripravili predavanje o rakavih obolenjih. Opisali so značilne znake (simptome), po katerih lahko tudi sami pravočasno prepoznamo rakave tvorbe. Dijaki so s pomočjo strokovnih modelov prikazali tudi osnovne korake samopregledovanja. Namen delavnice je ozaveščanje mladih glede raka, ki lahko prizadene kogar koli, ne glede na njegovo starost. Zgodnje odkrivanje raka omogoča učinkovito zdravljenje, tudi brez agresivnih zdravil ali sevanja, zato je pomembno, da vemo, na kaj moramo biti pozorni. Konkretna izkušnja tipanja modelirane zatrdline dijakom pomaga, da si lažje predstavljajo »sumljivo« novotvorbo.

Predavanja so se udeležili dijaki prostovoljci iz vsakega oddelka na šoli (spodnje lokacije). Svoje izkušnje in pridobljeno znanje, predvsem pa prikaz na modelih so posredovali naprej ostalim sošolcem na razrednih urah.

Glavina Kristina, prof.