KO BEZEG ZADIŠI V MAJU …
Delo na daljavo ni le delo za računalniškim zaslonom, ampak priložnost tudi za terensko delo – seveda po navodilih na daljavo. Dijakom sem v MOODLE spletni učilnici predstavila enega od najbolj preprostih receptov za pripravo bezgovega sirupa. Nekateri med njimi so se odzvali vabilu in ga pripravili tudi sami ali pa v družbi bratov, sester, staršev in najboljšega prijatelja – psička. Prilagam tudi fotografije, ki so jih poslali dijaki.
1 – Kaj je bezeg? Kako prepoznam bezgov grm?
Grmovnica iz družine pižmičevk zraste do velikosti drevesa. Sestavljeni listi so nasprotno, neparno pernati, lističi imajo nazobčan rob. Grm je prepoznaven v času cvetenja po omamno dišečih, belih češuljastih pakobulih, v katerih so 5-števni drobni cvetovi. Kasneje dozorijo v črne jagode. Od tod ime »črni bezeg«. A pozor, užitni so samo cvetovi, črne jagode pa le, če jih prekuhamo v džem ali sirup ali marmelado. Ostali deli rastline so strupeni. Raste skoraj povsod: na vrtovih, ob cestah in potokih, v gozdovih, v napol razpadlih zidovih.
2 – Kaj potrebujem?
- 30 cvetov bezga
- 3 l vode
- 6 limon
- 3 kg sladkorja
- 1 citronka (50 g), dovolj je tudi zavojček posebne citronke za bezgov sirup
- posode in druge pripomočke za pripravo sirupa (lonec za raztopino sladkorja, za pripravo cvetov), za precejanje sirupa (gaze, lij, cedilo, zajemalka), pripomočki za čiščenje (krpa, krtača za čiščenje steklenic, gobica),
- steklenice in zamaške, nalepke za označevanje, okrasni dodatki (če oblikujemo darilo iz lastne “proizvodnje”),
- veliko dobre volje in ščepec potrpljenja.
Okusi so različni. Bezgov sirup lahko oplemenitite tako, da s sladkorjem raztopite tudi karamel, ki ga prej pripravite, mnogi dodajajo bezgu za namakanje še druga na drobno narezana zelišča melise, mete, koka-kola trave…
3 – Kako pripravim bezgov sirup?
- Sladkor in vodo prevremo (toliko, da se raztopi ves sladkor) in ohladimo (sicer vrela raztopina ožge cvetove). Raztopimo citronko.
- Limone narežemo na tanke rezine in jih skupaj z bezgovimi cvetovi v plasteh zložimo v veliko posodo, kjer se bodo namakali. Nalijemo mlačno raztopino sladkorja. Vse skupaj pustimo, da se namaka in oplaja največ 2 dni (precejanje lahko začnemo prej).
- Sirup precedimo tako, da od tekočine ločimo najprej cvetove (late), limonine rezine ter druga dodana zelišča. Z zajemalko precejamo najprej na cedilo. Odtekli sirup iz spodnje zbiralne posode pa prelijemo preko gaze, ki jo namestimo v več plasteh na lij. Lij je samostoječ v ustju steklenice. Polnimo v (temne) steklenice do vrha vratu, sicer bo sirup zavrel. Plastenke niso zaželene.
Sirup razredčite z vodo. Kozarec okrasite z limonino rezino, dodajte kocko ledu (v katero ste prej zamrznili svež metin list) in “na zdravje”.
Pripravila prof. Glavina Kristina