DAN POVEZOVANJA KOPER

V petek, 27. septembra, 2024 je slovenski Center za raziskovanje samomora UP IAM organiziral dogodek Dan povezovanja: Spreminjanje razumevanja stisk in krepitev podpore mladim. K sodelovanju so povabili tudi šole in z veseljem smo se odzvali njihovemu vabilu. Na dogodek, sva svetovalni delavki, pospremili dijake 2. letnika programa Predšolska vzgoja, kjer so se udeležili interaktivnih delavnic in predavanja. V manjših skupinah in preko diskusije ter različnih skupinskih aktivnosti so naslovili teme duševnega zdravja, stresa, stisk in ukrepanja ob slednjih. Po zaključku delavnic smo skupaj obiskali tržnico organizacij, ki se ukvarjajo z duševnim zdravjem, kjer smo si lahko nabrali veliko informativnega gradiva. Ogledali smo si video posnetke o 5 korakih pomoči osebi v samomorilni stiski ter občudovali izdelke na prvi razstavi ustvarjalnega natečaja A (se) štekaš ?!?. K sodelovanju na tem natečaju so organizatorji povabili tudi dijake naše šole.

Ana Osredkar in Nina Ahčin – svetovalni delavki

Ena izmed udeleženk je zapisala:
V petek smo odšli v Koper na prireditev Dan povezovanja. Na lokaciji, kjer smo izvajali delavnice smo se morali razdeliti v dve skupini. Odšli smo v učilnice, kjer smo se najprej spoznali in nato imeli delavnice. Pri delavnicah smo imeli najprej pogovor o samomoru in kako ga preprečiti oz. kako se spopasti z njim. Po pogovoru smo lahko izrazili svoja mnenja in povedali, če se je kdo že znašel v takšni situaciji. Po prvi delavnici smo imeli malico in nato nadaljevali z drugo delavnico. Nato smo odšli v avlo stavbe, kjer so se predstavljala društva, ki se ukvarjajo s to temo. Po stojnicah smo odšli v sejno sobo, kjer smo imeli predavanje o uporabi spletnih strani. Delavnice so se mi zdele zelo zanimive, ker sem spoznala temo, ki je v današnji družbi tabu. O tem se s sošolci in prijatelji ne pogovarjamo, čeprav bi bil včasih potreben takšen pogovor. Saj menim, da lahko s pogovorom rešimo življenja. Iz delavnic sem pridobila veliko novega znanja, katero mi bo zelo prišlo prav, če se bom znašla v takšni situaciji. Vesela sem, da sta z nami odšli svetovalni delavki, ki sta nam v oporo tudi v šolskih prostorih.

J.R. iz 2.PV